Google Home
Google LLCElämäntapaVahvistettu

- 747.05K Arvostelut
- 4,2
- Lataukset
- 1 000 000 000+
- Hinta
- Free
Kuvakaappaukset









Analyysin teki Appwesome
Kun kodissa on useamman valmistajan älylaitteita, tavallinen pulma ei ole yhden lampun sytyttäminen vaan se, mistä kaikkea pitäisi ohjata. Minulle Google Home on ennen kaikkea yhteinen lähtöpiste: sen avulla voin tarkastella yhteensopivia laitteita ja hoitaa niiden perusohjausta samasta sovelluksesta sen sijaan, että etsisin jokaiselle oman sovelluksensa. Se sopii parhaiten kotiin, jossa laitteita käytetään toistuvasti ja niiden huoneet sekä nimet ovat selvillä. Jos kotona ei ole yhteensopivia laitteita, sovelluksesta ei yksinään ole paljon hyötyä.
Ensin kannattaa miettiä, mitä haluat ohjata
Ennen käyttöönottoa teen pienen listan kodin laitteista ja siitä, mihin haluan niitä käyttää. Onko tavoitteena tarkistaa valot, säätää kodin lämpötilaa vai käynnistää kaiuttimesta ääntä? Tämä auttaa erottamaan aidosti hyödyllisen ohjauksen siitä, että sovellukseen vain lisätään laitteita varmuuden vuoksi. Google Home on Googlen elämäntapasovellus, jonka on kehittänyt Google LLC. Se on maksuton, ja sen ikäluokitus on PEGI 3. Sovellus on ollut saatavilla 18.7.2013 lähtien, ja sen suosio näkyy yli miljardissa asennuksessa.
Käyttöönotossa tärkein käytännön asia on edetä yksi laite kerrallaan. Kun lisään laitteen, tarkistan heti, että se näkyy oikeassa huoneessa ja että sen nimi kertoo selvästi, mikä laite on kyseessä. Nimi kuten ”olohuoneen valo” on puheohjauksessa hyödyllisempi kuin epämääräinen mallinimi. Jos samalla nimellä on useita laitteita, komento voi olla hankala tulkita sekä käyttäjälle että Assistantille. Huoneiden järjestely ei siis ole pelkkää siistimistä: se nopeuttaa myöhempää käyttöä.
Uusimmat jutut aiheesta Google Home
Google Home: Älykodin Uusi Normaali
Google Home: Modernin Elämän Digitaalinen Yhteistyökumppani
Subway Surfers pysyy liikkeessä yhteisön, ennätysten ja vaihtuvien kaupunkien voimalla
LinkedInin ilmoitukset ratkaisevat, pysyykö työnhaku mukana arjessa
Extreme Car Driving Simulator kestää trendiä vapaalla ajolla
Alibaba.com: Ekosysteemin Hallinta ja Mobiilikäytön Voima
Kodin ohjaus alkaa järjestyksestä
Kun huoneet ja laitteet ovat kunnossa, arjen työnkulku on selkeä: avaan sovelluksen, valitsen huoneen ja muutan tarvittavaa asetusta. Tämä on hyödyllistä etenkin silloin, kun en halua puhua ääneen tai kun puhekomento ei ole tilanteessa kätevä. Yksittäisen laitteen säätö onnistuu usein suoraviivaisesti, mutta olennaisempi hyöty syntyy siitä, että useamman laitteen yleiskuva löytyy samasta paikasta. Sovellus toimii parhaiten silloin, kun kodin rakenne näkyy siinä samalla tavalla kuin mielessäni.
Jos kodissa on paljon laitteita, nimeämiseen kannattaa käyttää hetki aikaa heti alussa eikä vasta silloin, kun listasta tulee sekava. Pidän myös järkevänä aloittaa yhdestä huoneesta ja laajentaa vasta, kun sen ohjaus tuntuu luontevalta. Näin mahdollisen yhteys- tai nimeämisongelman syy on helpompi rajata. Tämä on pieni, mutta käytännössä hyödyllinen tapa välttää tilanne, jossa koko kodin laitelista pitää käydä läpi yhden epäselvän komennon vuoksi.
Mikä on Google Home?
Google Home on Googlen kehittämä sovellus, joka toimii kotisi älylaitteiden "keskusohjaamona". Voit yhdistää sen avulla kaikki yhteensopivat laitteesi, kuten älykaiuttimet, valot, termostaatit ja paljon muuta. Sovellus on saatavilla sekä Androidille että iOS:lle, joten voit käyttää sitä lähes millä tahansa laitteella.
Käyttöönotto ja ensimmäiset vaikutelmat
Käyttöönotto oli naurettavan helppoa. Kun olet ladannut sovelluksen, se opastaa sinut vaihe vaiheelta laitteiden lisäämisessä. Ensin yhdistin älykaiuttimeni, ja se oli yhtä yksinkertaista kuin nappia painamalla. Sovellus tunnisti kaiuttimen heti ja yhdisti sen kodin verkkoon. Olin yllättynyt siitä, kuinka intuitiivista kaikki oli.
Muita luettavia juttuja
Huoneista syntyy käytännöllinen kokonaisuus
Kun peruslaitteet ovat mukana, arjen hyöty näkyy parhaiten toistuvissa tilanteissa. Kuvitellaan tavallinen aamu: herään, haluan valot päälle ja käynnistää musiikin. Sen sijaan, että avaisin erikseen jokaisen valmistajan sovelluksen, voin käyttää Google Homea yhteisenä näkymänä niille laitteille, jotka toimivat sen kanssa. Jos käytössä on rutiini, voin yhdistää tuttuja toimintoja samaan käynnistykseen. En kuitenkaan rakenna rutiinia kaikelle: yksinkertainen käsiohjaus on parempi niissä tilanteissa, joissa aikataulu tai tarve vaihtelee päivittäin.
Hyvä rutiini on rajattu ja helppo ymmärtää. Esimerkiksi iltarutiinissa voi olla järkeä, jos haluan toistaa samat toimet säännöllisesti, mutta sitä kannattaa kokeilla ensin silloin, kun olen itse kotona ja voin tarkistaa lopputuloksen. Jos toiminto ei sovi joka iltaan, automaatio voi muuttua avuksi sijasta ylimääräiseksi vaiheeksi. Minusta hyödyllinen nyrkkisääntö on automatisoida toistuva toiminto vasta sen jälkeen, kun olen käyttänyt sitä käsin riittävän monta kertaa tietääkseni, mitä todella haluan tapahtuvan.
Google Homea ei kannata ajatella täydellisenä korvikkeena jokaiselle laitevalmistajan omalle sovellukselle. Yhteinen ohjaus on kätevä perustoimissa, mutta jos tarvitsen jonkin laitteen yksityiskohtaisia asetuksia, valmistajan oma sovellus voi olla luontevampi paikka etsiä niitä. Käytännössä sovellusten roolit voivat täydentää toisiaan: Google Home auttaa kodin yleiskuvassa ja tavallisissa komennoissa, kun taas erillinen sovellus voi palvella laitteen omia asetuksia. Tämä on tärkeä odotus, sillä yhden keskuksen lupaus ei aina tarkoita, että kaikki laitekohtainen hallinta siirtyy sinne.
Käyttöliittymä
Google Home -sovelluksen käyttöliittymä on selkeä ja minimalistinen, mikä tekee navigoimisen ja eri toimintojen löytämisen todella helpoksi. Kun avaat sovelluksen, näet kaikki yhdistetyt laitteet ryhmiteltynä huoneiden mukaan. Tämä tekee laitteiden hallinnasta todella loogista ja nopeaa. Lisäksi voit luoda "rutiineja", jotka automatisoivat päivittäiset tehtävät, kuten valojen sammuttamisen tai musiikin soittamisen aamuisin.
Ääniohjaus ja Google Assistant
Yksi suurimmista eduista on mahdollisuus käyttää Google Assistantia ääniohjaamiseen. Voit yksinkertaisesti sanoa "Hei Google" ja antaa komennon. Haluatko tietää sään tai muuttaa termostaatin asetuksia? Ei ongelmaa! Tuntuu kuin eläisit tulevaisuudessa, jossa kaikki on vain puheen päässä. Äänikomentojen tarkkuus on vaikuttavaa, ja se tekee koko kokemuksesta todella saumattoman.
Ääni vai sovelluksen kosketusohjaus?
Äänikomento on parhaimmillaan silloin, kun kädet ovat varattuina tai haluan tehdä tutun asian nopeasti. Sovelluksen avaaminen taas on parempi tapa silloin, kun haluan nähdä, minkä huoneen tai laitteen asetusta muutan, tai tarkistaa valintani ennen toimintoa. En itse käyttäisi ääntä jokaisessa tilanteessa: epäselvä laitteen nimi, taustamelu tai muiden ihmisten läsnäolo voi tehdä puheohjauksesta kömpelöä. Siksi hyvä älykotirutiini ei nojaa vain yhteen ohjaustapaan, vaan antaa mahdollisuuden vaihtaa puheen ja näytön välillä.
Jos komento ei toimi odotetusti, aloitan tarkistamalla, onko laite nimetty ymmärrettävästi ja sijoitettu oikeaan huoneeseen. Sen jälkeen kokeilen samaa toimintoa sovelluksesta. Näin selviää, liittyykö hankaluus itse laiteohjaukseen vai siihen, miten komento on muotoiltu. Tämä on yksinkertainen vianrajauskeino, joka säästää turhalta asetusten muuttelulta. Jos jokin laite ei näy tai reagoi, tarkistan ensin sen oman yhteyden ja valmistajan sovelluksen ennen kuin oletan Google Homen olevan ongelman syy.
Yhteensopivuus
Google Home tukee laajaa valikoimaa laitteita eri valmistajilta. Tämä tekee siitä uskomattoman monipuolisen sovelluksen, joka sopii lähes jokaiseen älykotiin. Minulla on esimerkiksi Philips Hue -valot ja Nest-termostaatti, jotka toimivat saumattomasti sovelluksen kanssa. Voit tarkistaa yhteensopivien laitteiden listan Google Home -sivustolta.
Kun laite vaihtaa sovelluksesta toiseen
Yhteensopivuus ei tarkoita, että jokainen laite tuntuisi samanlaiselta käyttää tai että kaikki ominaisuudet löytyisivät yhdestä näkymästä. Käyttäjän kannalta tärkeä kysymys onkin, pystyykö laitetta ohjaamaan sillä tavalla, jota oikeasti tarvitsee. Ennen uuden älylaitteen hankintaa tarkistan, että se sopii omaan käyttöön ja että haluamani perustoiminto on käytettävissä Google Homen kautta. Näin vältyn ostamasta laitetta vain siksi, että se lupaa toimia älykodissa, vaikka oma käyttötapani jäisi sen kanssa hankalaksi.
Jos kodissa on jo useita ekosysteemejä, yhteinen näkymä voi vähentää sovellusten välillä hyppimistä, mutta se ei poista kaikkia siirtymiä. Laitteen lisäämiseen tai sen oman toiminnan säätämiseen voi edelleen liittyä valmistajakohtainen vaihe. Tämä on kompromissi, jonka hyväksyn silloin, kun haluan ohjata tavallisimpia toimintoja yhdestä paikasta. Jos taas arvostan eniten yhden valmistajan viimeisteltyä kokonaisuutta ja sen erikoisasetuksia, saman valmistajan oma sovellus voi olla parempi päätyökalu.
Tehokkuus ja luotettavuus
Koko testijakson aikana en kokenut mitään merkittäviä ongelmia tai häiriöitä. Sovellus on suunniteltu toimimaan taustalla ilman, että se kuluttaa liikaa puhelimesi resursseja. Se on ollut luotettava kumppani päivittäisessä arjessani.
Maksuton lataus ja ostot sovelluksessa
Sovelluksen voi ladata maksutta, mikä tekee kokeilemisesta helppoa, jos kotona on jo yhteensopiva laite. Playn kautta laskutettavat sovelluksen sisäiset ostot ovat 0,05–940,00 euroa, joten en sekoittaisi maksutonta latausta väitteeseen siitä, että kaikki mahdollinen käyttö olisi aina maksutonta. Käytännössä tarkistan mahdolliset maksut siinä yhteydessä, kun käytän jotakin maksullista toimintoa tai palvelua. En lähtisi tekemään hankintapäätöstä pelkän sovelluksen hinnan perusteella, vaan miettisin myös, mitä laitteita tarvitsen ja hoitavatko ne oman tehtävänsä ilman jatkuvaa säätämistä.
Google Home on saanut keskimäärin 4,2 tähteä noin 3,6 miljoonasta arviosta, ja kirjoitettuja arvosteluja on noin 747 000. Nämä suuret määrät kertovat laajasta käyttäjäkunnasta, mutta eivät takaa, että kokemus olisi jokaisessa kodissa samanlainen. Omassa valinnassani ratkaisevaa olisi se, kuinka hyvin sovellukseen liitettävät laitteet sopivat yhteen ja kuinka usein todella tarvitsen yhteistä ohjausta.
Kenelle yhteinen keskus sopii?
Suosittelisin sovellusta etenkin ihmiselle, jolla on jo yhteensopivia Nest-, Chromecast- tai Google Home -laitteita ja joka haluaa hallita niitä yhdestä paikasta. Se on myös luonteva valinta silloin, kun kodissa on toistuvia tilanteita, kuten iltavalaistuksen säätö tai musiikin käynnistäminen aamulla. Jos taas käytössä on vain yksi laite, jota ohjaan harvoin, sen oma sovellus voi olla yhtä nopea tai jopa yksinkertaisempi. Sovelluksen hyöty kasvaa sitä mukaa kuin yhteinen huonejako ja ohjaustavat vähentävät arjen ylimääräisiä vaiheita.
Se ei ole paras vaihtoehto ihmiselle, joka ei halua ottaa käyttöön älylaitteita tai odottaa, että sovellus yksin muuttaa kodin automaattiseksi. Myöskään hyvin tarkkoja laitekohtaisia säätöjä etsivän ei kannata olettaa, että jokainen asetus löytyy samasta näkymästä. Tällaisessa käytössä valmistajan sovellus tai muu omaan laitekokonaisuuteen paremmin sopiva ohjaustapa voi palvella paremmin. Minusta Google Home kannattaa valita tarpeen, ei pelkän uutuuden vuoksi.
Lopulliset ajatukset
Kaiken kaikkiaan Google Home on erinomainen sovellus kaikille, jotka haluavat saada enemmän irti älykodistaan. Se tekee laitteiden hallinnasta helppoa ja nautinnollista. Jos etsit tapaa parantaa kodin automaatiota ja tehostaa päivittäisiä rutiinejasi, suosittelen lämpimästi kokeilemaan Google Homea. Se on pieni askel kohti älykkäämpää ja helpompaa arkea.
Kohokohdat
- Helppo yhdistää muihin älylaitteisiin.
- Käyttäjäystävällinen käyttöliittymä.
- Ääniohjaus toimii sujuvasti.
- Säännölliset ohjelmistopäivitykset.
- Tukee laajaa laitevalikoimaa.
Rajoitukset
- Vaatii jatkuvan internet-yhteyden.
- Ääniassistentti ei aina ymmärrä suomea.
- Rajoitettu offline-toiminnallisuus.
- Saattaa kerätä paljon käyttäjätietoa.
- Ei yhteensopiva kaikkien älylaitteiden kanssa.
Usein kysytyt kysymykset
01Mikä on Google Home ja miten se toimii?
Google Home on älykaiutin, joka toimii Google Assistantin avulla. Se mahdollistaa ääniohjatun hallinnan kodin älylaitteille, musiikin toistamisen, kalenterin hallinnan ja paljon muuta. Käyttäjät voivat antaa komentoja sanomalla 'Hei Google' ja kysyä kysymyksiä tai antaa ohjeita.
02Mitä laitteita Google Home tukee?
Google Home tukee laajaa valikoimaa älylaitteita, kuten valoja, termostaatteja, televisioita ja turvakamerajärjestelmiä, jotka ovat yhteensopivia Google Assistantin kanssa. Ennen ostamista kannattaa tarkistaa, onko nykyinen laitteesi yhteensopiva Googlen ekosysteemin kanssa.
03Voiko Google Home ymmärtää useampia kieliä?
Kyllä, Google Home tukee useita kieliä ja voi ymmärtää ja vastata useilla kielillä. Käyttäjät voivat asettaa ensisijaisen kielen ja lisätä toissijaisia kieliä asetuksista, mikä mahdollistaa monikielisen kommunikaation samassa taloudessa.
04Onko Google Home turvallinen käyttää?
Google Home on suunniteltu turvalliseksi, mutta kuten kaikissa älylaitteissa, tietoturva on tärkeää. Google käyttää vahvoja tietosuoja- ja turvallisuusprotokollia, mutta käyttäjien tulee olla tietoisia omista tietosuojakäytännöistään ja laitteiden säännöllisestä päivittämisestä.
05Voinko käyttää Google Homea ilman puhelinta?
Vaikka Google Home toimii itsenäisesti äänikomentojen avulla, sen alkuasetukset ja monet toiminnot vaativat yhteyden älypuhelimeen tai tablettiin Google Home -sovelluksen kautta. Sovellus on välttämätön laitteen hallintaan ja asetusten mukauttamiseen.










